Podpořte projekt Tarsius na záchranu nártouna filipínského

(Tarsius syrichta). www.tarsiusproject.org


 

 

 

Banners

Philippines

 

 

Jsem velmi šťastný,že jsem mohl navštívit jižní část Filipín. Poklidná atmosféra,věčný optimismus a úsměvy domorodců,krásná příroda, to vše jsem nalezl na malém ostrůvku Panglao a sousedním ostrově Bohol

Při cestách po ostrově Bohol jsem poznával opravdový život domorodců, zvláštní atmosféru při pohledu na kopce Čokoládových hor a při plavbě po řece Loboc Ostrov Panglao je malý zapomenutý ostrov,na kterém si můžete vychutnat opravdovou atmosféru Filipín ať už při návštěve kohoutích zápasů nebo místních tržnic,tak samozřejmě plavbou na jednoduchých člunech po okolních ostrovech a potápění v průzračných vodách.

Podpořte projekt Tarsius na výzkum a záchranu Nártouna filipínského,který realizuje tým českých vědců v oblasti Čokoládových hor. Nártoun filipínský je hmyzožravý primát s nápadnýma obrovskýma očima. Tento velmi zajímavý tvor žije skrytým způsobem života,proto se o něm do dnešní doby moc neví. Jediný filipínský druh obývá poslední zbytky lesa na několika ostrovech Filipín.  Projekt Tarsius pod vedením RNDr. Milady Petrů je zaměřen na výzkum chování nártounů v rezervaci v oblasti Corella, osvětvou činnost na ostrově Bohol a informování české veřejnosti o nártounech filipínských a probíhajících aktivitách.

  Filipíny se rozkládají na více než 7 tisících ostrovech v Tichém oceánu. Filipíny jsou omývány čtyřmi moři, z východu Filipínským, ze západu Jihočínským a z jihu Suluským a Celebeským mořem. Samotné souostroví se nachází v sopečné oblasti, na samotných ostrovech je 50 velkých sopek.

 

Filipíny leží v horkém a vlhkém tropickém podnebném pásu. Podnebí ovlivňuje také východoasijské monzunové proudění. Období dešťů začíná v listopadu a končí v lednu. Roční úhrn srážek se pohybuje asi od 1000 do 5000 mm. V nížinách se průměrná roční teplota pohybuje mezi 23–30 °C, v horách mezi 15–20 °C. Velké nebezpečí představují tajfuny, které jsou zde poměrně časté.36 % rozlohy země zaujímají původní lesy. Roste v nich například filipínský mahagon a jiné vzácné stromy. Ve vyšších oblastech převládají borovicové lesy, na pobřeží rostou mangrovy. Typickým zástupcem živočišné říše jsou zde opice, ty někdy dokonce vyhledávají blízkost lidí.Nejdelší filipínskou řekou je Mindanao (551 km). To znamená, že řeky v zemi jsou krátké, mají ale rychlý spád. I přes tento dobrý předpoklad nejsou příliš často využívané k zisku elektrické energie, je vybudováno pouze několik vodních elektráren.

Zemědělstvím se živí asi 40% obyvatel. Zemědělská půda zaujímá asi 34% území státu. Nejvýznamnější plodinou je kokosová palma. Zpracováním dužiny jejich plodů (kokosové ořechy) se vyrábí tzv. kopra. Filipíny jsou v její výrobě a produkci první na světě. Ještě se zde pěstují ananasy, banány, batáty, cukrová třtina, kakao, kaučukovník, káva, kukuřice, maniok, rýže a tabák. Zemědělství převládá nad průmyslem.