Minimalizovat

Nový Zéland pro mne vždy představoval neskutečně vzdálený svět a při sledování dokumentárních filmů jsem jen tajil dech nad krásou tohoto ostrova v Pacifiku. Tuto, pro Evropana, vzdálenou zemi jsem navštívil v únoru 2012. To co jsem před tím sledoval v dokumentárních filmech, byl jen zlomek toho, co příroda na Novém Zélandu dokáže vytvořit a nabídnout. Hned první zastávka, která následovala po příletu, byla v rybářské vesnici Kaikoura, kde jsem podnikl výlet za vorvani a delfíny. Vztyčená ploutev vorvaně s pozadím hor splnila můj sen z dětství. Jižní ostrov Nového Zélandu opravdu nabízí mnoho. Nekonečné deštné pralesy se stromovými kapradinami a rozličným zpěvem ptáků, písečné duny, divoké horské řeky, ledovce, hory, skalnaté pobřeží a krásné pláže. Velmi často se zde dostanete do těsné blízkosti divokých zvířat  jako jsou lachtani, tučňáci, delfíni a mořští ptáci. Bylo vidět, že si krásu a bohatství ostrova uvědomují i místní obyvatelé a je evidentní, že celková harmonie ostrova vnáší klid i do jejich duše. Ať jsem zavítal kamkoliv, vždy se usmívali, byli velmi vstřícní a se zájmem se vyptávali odkud jsem, kam jedu nebo jestli něco nepotřebuji, nikdy nezapomněli popřát hezký den a přidat nějaký typ nebo informaci o předpovědi počasí. Chvílemi jsem si připadal jak v jiném světě a přál si, aby to bylo stejně i u nás.

Všechna ta setkání s divokou přírodou, divokým Pacifikem, nádherné scenérie hor, jezer a přívětivost místních obyvatel vytvořili z této cesty velmi silný a nezapomenutelný zážitek.  

 

Pár slov o vzniku Nového Zélandu:

Dlouho po stvoření světa se polynéský polobůh Maui vydal se svými pěti bratry na ryby. Bratři odpluli na svých člunech daleko na širé moře. Maui vytáhl magický háček na ryby (byl to háček vyřezaný z čelisti jeho babičky, která byla čarodějnice), uvázal na něj návnadu s krví z vlastního nosu a přivázaný k pevnému provazu jej přehodil přes okraj lodi. Za chvíli ulovil obrovskou rybu, se kterou dlouho zápasil, ale nakonec ji vytáhl z hlubin oceánu až na hladinu. Z této ryby se stal Severní ostrov Nového Zélandu, zvaný Te Ika a Maui [ Mauiho ryba ] . Jižní ostrov se nazývá Te Waka o Maui [ Mauiho člun ]. Ostrov Stewart bývá označován jako kotva. Legenda také říká, že poloostrov Kaikoura je místo, kde se Maui zapřel nohou o loď, když tahal rybu. A tak vznikla Aotearoa, Země dlouhého bílého oblaku ...